• Historia szkoły

• Szkoła w Jastrzębiu powstała dzięki ofiarności właściciela majątku ziemskiego - Kazimierza Różyckiego, któr w roku 1912 ofiarował ziemię pod budowę szkoły. W 1913 roku została otwarta na tym terenie Szkoła Powszechna w Jastrzębiu. Nauczycielem była Irena Bodkówna, która równocześnie uczyła 4 klasy. Z dokumentów szkolnych wynika, że poprzedniczkami szkoły polskiej były: 3 klasowa szkoła rosyjska (1913-1914), oraz niemiecka (1915-1918). W 1919 roku rozpoczęto zapisy uczniów do polskiej szkoły. Nauczanie w języku polskim rozpoczęto w 1920 roku w 5 klasowej szkole powszechnej. Pierwszą kierowniczką szkoły polskiej była pani Anna Leszkiewiczowa. Od 1926 roku szkołą kierowali pan Rajmund Kafarski oraz Kazimierz Nieździński, który wraz z Ireną Dobrzyńską pracował aż do wybuchu wojny w 1939 roku. Kazimierz Nieździński został aresztowany przez Niemców, a następnie stracony 20 lutego 1940 roku w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch. Na okres pięciu lat okupacji praca szkoły została przerwana. Po wyzwoleniu 12 marca 1945 roku została otwarta jako Szkoła Powszechna w Jastrzębiu. W tym czasie uczyli w niej Jan Falkowski i Irena Słodkowska. Od 1września 1945 roku funkcję kierownika pełnił pan Adam Budzyński. W szkole było wówczas 6 oddziałów. Następnym kierownikiem była Zofia Boczoń. W roku szkolnym 1945 - 1946 placówka przyjęła nazwę "Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu" - liczyła 7 klas. Warunki lokalowe były bardzo trudne. Szkoła mieściła się w dwóch budynkach: szkoły i pałacu. W 1947roku Zarząd Gminy Jastrzębie dobudował jedną izbę lekcyjną. Mimo to nadal brakowało pomieszczeń. Dwustu uczniów i pięciu nauczycieli uczyło w dwóch klasach o powierzchni 35 metrów kwadratowych i dwóch na poddaszu o powierzchni 12 i 24 metrów kwadratowych. Dzięki inicjatywie mieszkańców Jastrzębia dotyczącej zbudowania w czynie społecznym nowego budynku szkoły, Wydział Oświaty w Lipnie zdecydował o lokalizacji i budowie w Jastrzębiu pierwszej w powiecie ,,Szkoły - Pomnika 1000 lecia". Budowa nowej szkoły trwała od czerwca 1958 do 31 grudnia 1959 roku. Przewodniczącym Komitetu Budowy Szkoły został Tadeusz Góreczny 23 stycznia 1960 roku dokonano uroczystego otwarcia pierwszej "Tysiąclatki" w powiecie lipnowskim. Kierownikiem szkoły została Zofia Boczoń. W budynku nowej szkoły znajdowało się 5 izb lekcyjnych, sala gimnastyczna i mieszkanie dla kierownika szkoły. W starym budynku pozostały dwie izby lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. W tym czasie w szkole uczyli: Irena Głowińska, Irena Kamińska, Maria Pietruszewka, Włodzimierz Kłudkowski. Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był wówczas Stanisław Rzymkowski. Wyposażenie w sprzęt i pomoce naukowe ufundował Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Terenowego i Rzemiosła w Bydgoszczy. W roku szkolnym 1966 - 1967 zmieniono stopień organizacji szkoły z siedmio na ośmioklasowy. W 1974 roku w związku z reformą oświaty i wprowadzeniem Zbiorczych Szkól Gminnych w Jastrzębiu pozostały trzy oddziały I - III. uczniowie od klasy IV dojeżdżali do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lipnie. Do 1983 roku szkoła była sześcioklasowa, po czym znowu zmieniono stopień organizacyjny na ośmioklasowy. Od roku 1999 w związku z reformą oświaty zmieniono stopień organizacyjny szkoły na sześcioletnią Szkołę Podstawową.

Dnia 5 czerwca 2004 roku miała miejsce uroczystość nadania imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Jastrzębiu. Przygotowania do uroczystości trwały blisko 3 lata. Pomysł nadania imienia szkole narodził się podczas wizyty duszpasterskiej biskupa diecezji włocławskiej ks. bpa Romana Andrzejewskiego. Zaproszeni goście podczas wspólnego spotkania poddali myśl, aby uczcić założyciela pierwszej polskiej szkoły w Jastrzębiu - Kazimierza Różyckiego. Pomysł znalazł aprobatę wśród władz samorządowych, dyrektora szkoły, rady pedagogicznej i rodziców. Poświęcenia tablicy i sztandaru dokonał podczas uroczystości ks. prałat Stefan Maćczak.Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz: poseł Zbigniew Sosnowski, wójt Gminy Lipno Wiesław Ośmiałowski, pani wizytator Teresa Frankiewicz, rodzina i krewni patrona szkoły - rodzina Grzegorzewiczów, Jaśkowskich, Ziółkowskich, Kutników, dyrektorzy szkół gminy, rodzice i uczniowie szkoły.

W latach 2009 - 2010 miała miejsce rozbudowa szkoły polączona z remontem generalnym istniejacego budynku. Wyremontowane zostały wszystkie sale lekcyjne, sala gimnastyczna, wymieniono instalację elektryczną i CO, wstawiono nową okna i drzwi, docieplono cały budynek. W nowej części znalazły się sale dla uczniów klas młodszych, stołówka ze świetlicą, nowe łazienki, gabinet dyrektora i pokój nauczycielski.

• Lorem ipsum dolor

•  Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis
          •  Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus
          •  Suspendisse bibendum dignissim justo
          •  Sed mattis ligula et sem egestas rutrum

Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

• Lorem ipsum dolor

• Morbi volutpat enim
        • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

• Placerat ipsum