W Tłuchowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w drużynowym tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowały Milena Zawidzka i Amelia Kucińska, zawodniczką rezerwową była Laura Kalinowska. Po wymagających meczach ze szkołami z Mysłakówka i Skępego dziewczęta wywalczyły I miejsce. Gratulujemy
Dzień Gier Planszowych
- 17.10.2024
- 1
17 października 2024 r. obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Wydarzenie, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski, zgromadziło wielu miłośników gier. Uczniowie klasy IV wykonali z tej okazji plakat. Gry planszowe są świetnym rozwiązaniem na jesienne dni. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione gry. Było w czym wybierać: warcaby, bierki, memory, domino, gry edukacyjne. Gry planszowe są formą rozrywki ale także uczą logicznego myślenia, podejmowania decyzji oraz radzenia sobie z porażką, integrują grupy rówieśnicze, wpływają na poprawę koncentracji. Rozwijają umiejętności matematyczne, językowe i społeczne, często w sposób niezauważalny dla samych graczy. Dzień ten dostarczył wszystkim mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji.
Nauka udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej
- 17.10.2024
Umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) są niezwykle ważne dla rozwijania umiejętności ratunkowych wśród uczniów. Dziś w naszej szkole również takie zajęcia zostały przeprowadzone. Uczniowie klas 4-7 uczyli się rozpoznawania sytuacji zagrożenia życia, podstawowych technik udzielania pomocy oraz zasad działania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenie obejmowało m.in. ćwiczenia z użyciem fantomów do praktycznej nauki wykonywania RKO. Dzięki tym zajęciom uczniowie zyskali pewność siebie i umiejętności, które mogą uratować życie.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
- 13.10.2024
- 12
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dnia 10 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pt.” Nauka to podróż, która trwa przez całe życie” upamiętniająca Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali fantastyczne przedstawienie, które uświetniło wszystkim ten jakże ważny dzień.
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły. Pani Dyrektor Joanna Wołodko wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom oraz podziękowała pracownikom emerytowanym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to: Pani Krystyna Chojnicka, Pani Iwona Koszczka, Pan Jan Łaszewski, Pani Krystyna Radlińska i Pani Mieczysława Olkiewicz – Wawszczyk. Słowa podziękowania złożył również Pan Marcin Chojnicki - Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Gminy Lipno, który podkreślił, że bycie nauczycielem to wielka odpowiedzialność oraz ksiądz Rafał Zieliński – Proboszcz Parafii bł Michała Kozala. Natomiast Pan Andrzej Chojnicki – Przewodniczący Rady Gminy życzył zdrowia, cierpliwości i zadowolenia z wykonywanej pracy. Do życzeń dołączyła się również Pani Małgorzata Ośmiałowska - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Ewa Rozen-Bieńkowska, które złożyły serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Na zakończenie uczniowie obdarowali zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników i emerytów słodkimi upominkami oraz życzyli wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia.
Regulamin Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki Europy”
- 07.10.2024
Przedstawienie Teatru Nowoczesnego z Krakowa „Skarbiec polskich legend”
- 06.10.2024
Przedstawienie Teatru Nowoczesnego z Krakowa „Skarbiec polskich legend”
Dnia 3 października 2024r. uczniowie klasy IV, V i VI uczestniczyli w spektaklu „Skarbiec polskich legend” przygotowanym przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Spektakl miał miejsce w auli Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie. Chyba każdy z nas słyszał o dzielnej i wiernej zasadom Wandzie, odważnym założycielu grodu polskiego Lechu, czy o pracowitym i serdecznym Piaście Kołodzieju. To nasi przodkowie, którzy ukształtowali bieg historii Polski i wciąż są inspiracją dla wielu z nas. Właśnie z tymi postaciami, i nie tylko, uczniowie mieli okazję się spotkać. Propozycja Teatru Nowoczesnego z Krakowa w unikatowy sposób zaprezentowała zbiór polskich legend i spotkała się z ciepłym przyjęciem młodych widzów.
S.O.S. dla środowiska – kampania edukacyjna Gminy Lipno
- 06.10.2024
S.O.S. dla środowiska – kampania edukacyjna Gminy Lipno finansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Dnia 02.10.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych poświęconych zasadom segregowania odpadów, które poprowadził specjalista ds. ochrony środowiska Romuald Burczyk. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady poprawnej segregacji, obejrzeli film poświęcony powtórnemu wykorzystaniu papieru. Poznali zasadę 5R, która promuje przyjazny dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr
i postępowania z wytworzonymi odpadami. Jej nazwa pochodzi od 5 anglojęzycznych słów zaczynających się na literę R (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot) czyli: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, odzyskuj, kompostuj. Stosowanie się do tej zasady to najprostszy sposób na ochronę zasobów naszej planety i ograniczenie ilości śmieci.
Dzień Chłopaka
- 06.10.2024
30 września - Dzień Chłopaka - zgodnie z naszą szkolną tradycją upłynął pod hasłem ,, Dnia muszki i krawata". Kto przebrany - niepytany W zabawę zaangażowali się starsi i młodsi uczniowie, prezentując się w muszce lub krawacie. Dzień ten upłynął nam w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Wszystkim chłopakom życzymy tego co najlepsze nie tylko w dniu ich święta.
Dzień Głośnego Czytania
- 29.09.2024
- 1
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
W. Szymborska
Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywania nowej wiedzy, ale również rozwijania wyobraźni, wzbogacania słownictwa. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej akcji. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu wspólnego czytania.
Wycieczka do Leśnictwa Głęboczek
- 29.09.2024
W ramach projektu EKO-SZKOŁA, 24 września 2024r. uczniowie z klas IV i V wraz
z opiekunami udali się na wycieczkę do Leśnictwa Głęboczek. Celem wycieczki było poszerzenie i utrwalenie wiedzy z edukacji przyrodniczej. Spotkanie rozpoczęło się od zajęć edukacyjnych. Uczniowie mieli okazję zdobyć informacje na temat pracy leśnika, gatunków drzew występujących w naszych lasach, zwierząt leśnych oraz zasad zachowania się w lesie. Oglądali eksponaty zwierząt, gniazda ptaków, budki dla nietoperzy, poroża zwierząt. Później wszyscy udali się na krótki spacer ścieżką przyrodniczo - leśną Głęboczek. Na jej trasie znajdują się tablice edukacyjne poruszające przede wszystkim tematykę przyrodniczą. Na zakończenie pobytu w Głęboczku na uczniów czekało ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły. Pogoda dopisała uczniom, humory również, więc wycieczkę można uznać za udaną.
Spacer do parku
- 24.09.2024
,,Jesienne chmury znów pędzi wiatr
W dalekie strony, w daleki świat.
Zielone drzewa, które chroniły nas,
W żółte kolory zamienił czas”
Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer do parku aby obserwować cechy charakterystyczne dla tej pory roku. Dzieci wykonały kolorowe bukiety z jesiennych liści.
Akcji Sprzątanie Świata
- 22.09.2024
- 3
NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI
W dniach 20-22 września tego roku przypada 31. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Oczywiście uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w porządkowanie naszej planety. Tegoroczne hasło kampanii brzmi : „Na straży czystej ziemi".
Narodowe Czytanie 2024
- 22.09.2024
Narodowe Czytanie 2024
7 września 2024 roku uczniowie z klasy VII i VIII naszej szkoły wraz z wychowawcami i p. dyrektor wzięli udział w 13. odsłonie Narodowego Czytania, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z siedzibą w Radomicach. Tegoroczną lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego. To nie pierwszy raz, gdy utwory polskiego romantyzmu stają się lekturą Narodowego Czytania. Warto przypomnieć, że pierwsza edycja tej uroczystości stała pod znakiem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Miała ona miejsce w 2012 roku i została zainicjowana przez ówczesnego prezydenta naszego kraju – Bronisława Komorowskiego. W tym roku również podkreślono istotną rolę romantyzmu. Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym liście, zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana” napisał:
„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski” – zaznaczył w liście Prezydent RP.
Organizatorzy wydarzenia wyrazili nadzieję, że wspólne czytanie tak znakomitego utworu, powstałego niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal nas przekonuje, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze, że dobro kraju musi opierać się na odwadze, poświęceniu, a z błędów popełnionych w przeszłości należy wyciągać wnioski.
Archiwum Aktualności